Fotoodmładzanie/Usuwanie przebarwień/Zamykanie naczynek – usługi w Krakowie

Przebarwienie, rozszerzone naczynka, trądzik to nieestetycznie wyglądające zmiany, które mogą być wrodzone lub związane z uszkodzeniami fizycznymi na przykład poprzez poparzenia słoneczne. Niektóre z nich są po prostu naturalnym procesem starzenia. To powszechny problem, dotykający wielu osób. Medycyna estetyczna proponuje rozwiązania, umożliwiające w sposób bezpieczny oraz bezbolesny pozbyć się problemów skórnych. Skuteczną metodą jest wykonanie zabiegu medycyny estetycznej przy użyciu IPL – to szansa nie tylko na usuwanie przebarwień oraz innych zmian, ale także leczenie trądziku oraz fotoodmładzanie. Skóra staje się rozświetlona, jednolita bez niedoskonałości.

zabieg fotoodmładzania

IPL (Intense Pulsed Light) wykorzystuje intensywne źródło światła w zakresie fali od 420 do 1200 nm; posiada kryształowe filtry odcinające, dzięki czemu ma szeroki zakres działania obejmujący odmładzanie, zamykanie naczynek, usuwanie przebarwień, leczenie trądziku. Co ważne, emitowane fale świetlne nie wpływają na sąsiadujące tkanki – oddziałują wyłącznie na tkanki zawierające określone chromofory.

Wiązka światła emitowana przez IPL pochłaniana jest przez melaninę, podgrzewane komórki zawierające nadmiar melaniny są niszczone, przebarwienia ciemnieją, a następnie ulegają złuszczeniu.

Należy jednak pamiętać o tym, że usuwanie przebarwień nie jest równoznaczne z pozbyciem się problemu tendencji do hiperpigmentacji oraz pojawiania nowych zmian. Dlatego po ekspozycji na słońcu mogą pojawić się nowe przebarwienia. Bardzo ważna jest jednak profilaktyka, polegająca na używaniu kremów z wysokim filtrem, co najmniej 30 SPF. Warto także, w miarę możliwości, zrezygnować z długich ekspozycji na słońcu.

Usuwanie przebarwień oraz innych zmian skórnych wymaga odpowiedniego przygotowania. Przed zabiegiem trzeba zrezygnować z opalania oraz stosowania samoopalaczy na miejscu, które ma być poddane zabiegowi. Należy także zaprzestać używania preparatów złuszczających oraz nie przyjmować leków światłouczulających i niektórych ziół, jak dziurawiec czy nagietek.

Wskazania do wykonania zabiegu to:

 • fotoodmładzanie,
 • zamykanie naczynek,
 • usuwanie przebarwień,
 • leczenie trądziku.

Fotoodmładzanie

Fotoodmładzanie to po prostu redukcja objawów starzenia się skóry i zmarszczek. Przy pomocy IPL można odmłodzić skórę na twarzy, dłoniach, szyi. Dzięki zabiegowi dochodzi do stymulacji produkcji kolagenu oraz elastyny, a także poprawy ukrwienia oraz dotlenienia skóry.

W efekcie skrócone i przebudowane są włókna kolagenowe, skóra staje się jędrniejsza, bardziej elastyczna, zmniejszają się rozszerzone pory oraz wygładzają zmarszczki. Poprawiona zostaje ogólna kondycja skóry, która staje się rozświetlona oraz jednolita. Podobny efekt daje także wiele innych zabiegów, jak np. mezoterapia igłowa. Odmładzanie skóry i usuwanie zmarszczek to sposób na atrakcyjny wygląd – bądź piękna i ciesz się młodym wyglądem przez długie lata!

Najczęściej zalecane jest wykonanie serii zabiegów, w kilkutygodniowych odstępach.

Zamykanie naczynek

Problemy naczyniowe dotyczą wielu osób. IPL to świetna terapia zarówno naczynek położonych powierzchniowo, jak i głębiej. Zabieg z zakresu medycyny estetycznej z powodzeniem można stosować w przypadku profilaktyki skóry wrażliwej i skłonnej do powstawania rumienia, a także w celu zapobiegania trądzikowi różowatemu. Należy pamiętać o tym, że seria zabiegów zamykania naczynek jest skuteczna i wywołuje widoczne efekty, natomiast nie w każdym przypadku możliwe jest całkowite pozbycie się problemu, szczególnie w sytuacji, gdy pacjent ma tendencję do rozszerzania naczyń krwionośnych. Dlatego niezwykle ważne jest wykonywanie zabiegów przypominających, raz lub dwa razy do roku, z tym że częstotliwość w głównej mierze zależna jest od rodzaju zmian. Niezwykle istotna jest także profilaktyka, przede wszystkim polegająca na stosowaniu odpowiednich kremów, zawierających między innymi witaminę K, C, rutynę.

W trakcie zabiegu energia świetlna emitowana przez IPL jest pochłaniana przez czerwony barwnik (hemoglobinę), krew ulega koagulacji lub odparowuje, na skutek tego naczynie krwionośne zostaje zniszczone od wewnątrz. Aby zamknąć rozszerzone naczynie krwionośne, z reguły potrzeba od 4 do 10 zabiegów.

Czy metoda IPL umożliwia pozbycie się problemu żylaków? Wiązka światła IPL dociera wyłącznie do skóry właściwej, dlatego jest skuteczną metodą usuwania zmian umiejscowionych w powierzchniowej warstwie skóry. Natomiast żylaki położone są w tkance podskórnej, są także dość zaawansowanymi zmianami, dlatego nie można ich zmniejszyć ani zamknąć urządzeniem IPL.

Co ważne, po zamykaniu naczynek metodą IPL skóra może być lekko zaczerwieniona, a nawet podrażniona. To reakcja organizmu, która ustępuje samoistnie po upływie kilku godzin. Na zakończenie zabiegu IPL na skórę nakładany jest preparat nawilżający, którego zadaniem jest złagodzenie podrażnień. Ważna jest także pielęgnacja w domu, polegająca na stosowaniu kremów łagodzących podrażnienia powstałe po zbyt długiej ekspozycji na słońcu.

Usuwanie przebarwień

Usuwanie przebarwień to jeden z efektów działania urządzenia IPL. Podczas wykonywania zabiegu światło pochłaniane jest przez melaninę, wiązka podgrzewa komórki zawierające barwnik ‚powodując ich zniszczenie. Po zabiegu zmiana barwnikowa ulega ściemnieniu, a następnie stopniowemu złuszczeniu. Usuwanie przebarwień wymaga serii zabiegów od 2 do 5.

Dzięki technologii IPL możliwe jest nie tylko usuwanie przebarwień, ale także innych zmian skórnych. Polecany jest szczególnie osobom, posiadającym płytkie zmiany, takie jak:

 • przebarwienia powstałe w wyniku zażywania leków światłouczulających,
 • piegi,
 • plamy posłoneczne, soczewicowate, potrądzikowe, wątrobowe,
 • ostuda,
 • przebarwienia powstałe po zapaleniu tkanek.

Efekty zabiegu, którego celem jest usuwanie przebarwień, to rozjaśniona, jednolita i pełna blasku cera. Dla uzyskania pełnych efektów najczęściej zalecane jest wykonanie serii zabiegów, a po pierwszym powtórzeniu widoczna jest jedynie minimalna poprawa. Nie należy się zniechęcać, końcowe rezultaty na pewno będą zadowalające. Niezwykle istotna jest jeszcze jedna kwestia – skuteczność działania może być obniżona, w sytuacji gdy odstępy pomiędzy kolejnymi powtórzeniami będą zbyt krótkie lub długie. Usuwanie przebarwień to tylko części zakresu działania zabiegu.

Czy metoda IPL to szansa na całkowite pozbycie się piegów? Zabieg może jedynie rozjaśnić piegi, natomiast nie da się całkowicie ich usunąć, co jest przeciwieństwem sytuacji, w której celem zabiegu jest trwałe usuwanie przebarwień.

Należy mieć na względzie, że metoda IPL może okazać się mało skuteczna na usuwanie przebarwień po trądziku – zmian czerwonych, pozapalnych. Skuteczne natomiast mogą okazać się zabiegi złuszczające. W przypadku zmian potrądzikowych z pewnością warto walczyć z przyczyną problemu – rozpocząć leczenie trądziku.

Leczenie trądziku

Celem zabiegu jest zwalczenie bakterii powodujących stan zapalny oraz zmniejszenie wielkości i wydajności gruczołów łojowych, działanie jest podobne jak w przypadku antybiotyków, natomiast nie dochodzi do objawów niepożądanych, związanych ze stosowaniem leków, a co ważne, nie są obciążane żołądek i wątroba.

Warty uwagi jest również fakt, iż metoda IPL umożliwia uzyskanie szybszych efektów, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych metod walki z trądzikiem.

Dla całkowitego pozbycia się problemu zalecane jest wykonanie serii zabiegów.

Metoda IPL umożliwia:

 • zwalczenie bakterii beztlenowych, które są odpowiedzialne za powstawanie zmian skórnych,
 • rozjaśnienie przebarwień,
 • spowolnienie produkcji sebum.

Po wyleczeniu trądziku warto zdecydować się na wykonanie mikrodermabrazji lub peelingu medycznego w celu zredukowania pozostałych zmian – pozwoli to na usuwanie przebarwień, blizn, rozszerzonych porów.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu:

 • świeża opalenizna w ciągu ostatnich 14 dni,
 • stosowanie samoopalacza w ciągu ostatnich 2 tygodni,
 • peeling (kwasami lub mechaniczny) w ciągu ostatnich 3 tygodni,
 • tatuaż w miejscu zabiegu,
 • makijaż permanentny w miejscu zabiegu,
 • otwarte rany, uszkodzenia skóry w miejscy zabiegu,
 • skóra ze skłonnościami do przebarwień,
 • implanty, rozrusznik serca, pompy insulinowe,
 • ciąża, okres laktacji,
 • leki, substancje światłouczulające, retinoidy, steroidy,
 • epilepsja, toczeń, pokrzywka świetlna, bliznowiec, cukrzyca,
 • chemioterapia, radioterapia,

Postępowanie po zabiegu

Po zabiegu IPL skóra może być zaczerwieniona oraz opuchnięta, a pacjent może odczuwać pieczenie i ciepło. Skórę można ochłodzić stosując zimne okłady. Regeneracja zazwyczaj trwa około trzech dni. Po zabiegu należy jednak szczególnie dbać o oczyszczanie miejsca poddanego zabiegowi, a także stosować kremy nawilżające, łagodzące oraz regenerujące. Przez około 4 tygodnie po zabiegu należy zrezygnować z długich ekspozycji na słońcu, używać kremów z wysokim wskaźnikiem SPF. Nie wskazane są także gorące kąpiele, sauna, solarium, aktywność fizyczna oraz zabiegi złuszczające.

Skórę poddaną zabiegowi należy myć czystą wodą lub żelem bezmydłowym – osuszając, nie wolno pocierać i podrażniać.

Działania niepożądane

Zabieg wykonywany urządzenie IPL jest w pełni bezpieczny u osób, u których nie występują przeciwwskazania do jego wykonania. Pewnym skutkiem ubocznym zabiegu jest zaczerwienienie oraz opuchlizna skóry, natomiast objawy te powinny ustąpić samoistnie. Należy pamiętać o tym, że zabieg polega na podgrzaniu komórki zawierającej nadmiar melaniny w celu jej zniszczenia, dlatego też skóra po zabiegu może lekko piec – odczucia są podobne do lekkiego oparzenia słonecznego. Negatywne konsekwencje może nieść także niepostępowanie zgodnie z zaleceniami specjalisty – na przykład nadmierny wysiłek fizyczny prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych.

Konsultacja przed zabiegiem

Przed wykonaniem zabiegu urządzeniem IPL przeprowadzana jest konsultacja, mająca na celu ustalenie, jakie są oczekiwania pacjenta, wyjaśnienie, jaki efekt może być osiągnięty oraz wykluczenie występowania przeciwwskazań.

Nasza klinika medycyny estetycznej Beauty Tower mieści się w Krakowie, ul. Sołtysa Dytmara 3/U3. Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą. 

Umów się na wizytę:
tel. +48 513 167 669 (Fryzjer)
Jesteśmy dostępni na:
Dołącz do nas:

Cennik usług fryzjerskich

Zapraszamy do zapoznania się z naszym cennikiem usług fryzjerskich.

Dla kobiet
Strzyżenie 80 – 110 zł
Strzyżenie do koloryzacji 60 zł
Strzyżenie grzywki 30 zł
Modelowanie 50 – 80 zł
Koloryzacja 200 – 300 zł
Balayage / Refleksy 250 – 450 zł
Trwała 200 – 270 zł
Kuracja Kerastase 80 zł
Kuracja L’oreal 60 zł
Zabieg OLAPLEX - rekonstrukcja włosów 100 – 160 zł
Rekonstrukcja włosa Kevin Murphy 100 zł
Keratynowe prostowanie włosów (hybryda na włosy) 350 – 500  zł
Dla mężczyzn
Strzyżenie 60 zł
Strzyżenie + Koloryzacja (Couver 5) 120  zł

Umów się na wizytę

tel. +48 513 167 669 (Fryzjer)